Programy realizowane w szkole
oraz projekty współfinansowane przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Społecznego

PROGRAM EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ DLA UCZNIÓW IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ PT. „BIEG PO ZDROWIE”

W okresie od lutego do maja roku szkolnego 2016/2017 uczniowie klasy IV naszej szkoły biorą udział w profilaktycznym PROGRAMIE EDUKACJI ANTYTYTONIOWEJ pt. „Bieg po zdrowie” pod patronatem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Leżajsku.  Jego głównym założeniem jest zapobieganie paleniu papierosów wśród uczestników zajęć, zarówno obecnie, jak i  w przyszłości. Jego celem jest także ukazanie atrakcyjności życia wolnego od uzależnienia od tytoniu. Program realizowany będzie przy użyciu zróżnicowanych zajęć prowadzonych metodami  aktywizującymi z udziałem specjalistów. Jest również skierowany do Rodziców, gdyż jak wskazują badania naukowe, ich zaangażowanie zwiększa skuteczność działań profilaktycznych. (koordynator- Elżbieta Kluza)

"Książki naszych marzeń"

W tym roku szkolnymbiblioteka szkolna otrzyma dofinansowanie na zakup książek, które nie są podręcznikami. Książki te będą wybierane przez uczniów, czyli mają to być lektury, którymi autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

Uczniowie będą zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem.

W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z  bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Ma to na celu popularyzację i promocję czytelnictwa. Mogą to być np. spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci.

Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

"Moje dziecko idzie do szkoły"

"Trzymaj formę"

"Zawsze razem"

W roku szkolnym 2013/14 w klasie pierwszej realizowany jest program edukacyjny " Zawsze razem".

Celem programu jest kształtowanie u dzieci właściwych postaw i zachowań wobec słabszych i chorych rówieśników oraz poszerzenie wiedzy na temat chorób zakaźnych.

Zadania zawarte w harmonogramie realizowane będą przez trzy kolejne lata.

Program realizowany jest przy współpracy z sanepidem w Leżajsku.

Koordynatorem programu jest Barbara Majkut.

„Aktywna edukacja”

Program „Aktywna edukacja” prowadzony jest w ramach projektu "Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach" współfinansowanego ze środków UE, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (lider programu) oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej (partner). Jego głównym celem jest poprawa nauczania i uczenia się uczniów uzyskana dzięki wykorzystaniu dostępnych w szkołach technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

"Pracownie komputerowe dla szkół"

Szkoła otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej nowoczesną pracownię komputerową w ramach realizacji projektu "Pracownie komputerowe dla szkół" - edycja 2006. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Radosna Szkoła"

Program rządowy „Radosna Szkoła" ma już trzy lata. Ponad milion uczniów szkół podstawowych w całej Polsce korzysta z nowych miejsc do zabawy, a ćwierć miliona dzieci w szkołach bawi się na placach zabaw powstałych w ramach programu rządowego „Radosna Szkoła".

„Indywidualizacja procesu nauczania..."

Projekt „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I–III szkół podstawowych”, który realizowany w latach 2010–2013 w ramach Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych Priorytetu IX Rozwój wykształcenia.

"Leżajskie kadry oświatowe z elektronicznym dziennikiem"

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości usług edukacyjnych w placówkach gminy Leżajsk poprzez dostosowanie kwalifikacji nauczycieli w obszarze wykorzystywania nowoczesnych technik ICT do wymogów związanych z kierunkiem rozwoju gminy.  Nauczyciele z gminy Leżajsk zdobędą kwalifikacje i umiejętności niezbędne do skutecznego wdrażania systemu elektronicznego dziennika.