Dąb Wolności

W dniu 11 listopada 2014 r. przy Szkole Podstawowej w Chałupkach Dębniańskich został zasadzony „Dąb Wolności”. „Dęby Wolności” sadzone w tym roku w całym kraju będą upamiętniać 25-tą rocznicę odzyskania przez Polskę wolności w historycznych wyborach 4 czerwca 1989 r. oraz demokratyczne przemiany w kraju i na świecie. Akcji patronuje prezydent Bronisław Komorowski. „Dęby Wolności” sadzone są w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności. Tegoroczna inicjatywa nawiązuje do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiaj ta piękna tradycja jest kontynuowana. Zdaniem prezydenta Komorowskiego ten zasadzony dąb powinien pozostać „symbolem trwałości, spójności i mocnego zakorzenienia tak Państwa lokalnej społeczności, jak i całej wielkiej wspólnoty Polaków”. Uroczystego posadzenia „Dębu Wolności” przy Szkole Podstawowej dokonali Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, Radni Gminy, sołtys Chałupek Dębniańskich Piotr Szpila, ks. Jan Szczepaniak, dyrektor Szkoły Podstawowej Lucyna Ładak oraz Prezes OSP Adam Telega i pozostali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chałupkach Dębniańskich. (Grażyna Martyszko)

Rocznica odzyskania niepodległości

W naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patriotyczną uroczystość przygotowali uczniowie klas II, IV, VI pod opieką P. Bożeny Płachta i P. Barbary Majkut. Scenariusz przedstawienia zapoznał uczniów z historią Polski poprzez rozbiory, zrywy niepodległościowe i wreszcie 11.11.1918r. - odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Akademia przypomniała uczniom takie pojęcia, jak: flaga, godło, hymn, odwaga, honor, patriotyzm, przywiązanie, poświęcenie, ojczyzna. Nie pominięto również ważnych postaci: Tadeusz Kościuszko, Jan Henryk Dąbrowski, Józef Piłsudski. Tekst przedstawienia urozmaiciły pieśni patriotyczne przygotowane przez P. Elżbietę Wnęk. Odświętnego charakteru uroczystości nadały biało- czerwone kotyliony przypięte do ubrań uczniów i nauczycieli. (Barbara Majkut)

Jesienna kuchnia małej gosposi

W dniu 22 i 23 października Ośrodek Kultury, KGW i Biblioteka Publiczna we współpracy ze Szkołą Podstawową w Chałupkach Dębniańskich zorganizowały maluszkom zajęcia kulinarne. W wymienionych zajęciach pod nazwą ,,Jesienna Kuchnia Małej Gosposi" wzięło udział 20 dzieci z opiekunem Panią Teresą Muszyńską.  Dzieci przygotowywały dania gorące i desery. Najsmaczniejszą potrawą na gorąco był bardzo pożywny kapuśniak ze słodkiej kapusty na rosole i drobiowym mięsie. Najwięcej radości sprawiało dzieciom krojenie jarzyn do wspólnie przygotowanej sałatki jarzynowej. W następnym dniu smażyłyśmy pyszne racuszki z jabłkami oraz deserowe gruszki w polewie czekoladowej. Pani Grażyna Martyszko zaprosiła też dzieci do nowo wyremontowanej biblioteki.

Indywidualne biegi przełajowe

Uczeń naszej Szkoły Daniel Miś zajął 4 miejsce w Powiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych kwalifikując się tym samym do zawodów wojewódzkich. W zawodach rozgrywanych w Kolbuszowej w dniu 16.10.2014 r. zajął miejsce w pierwszej czterdziestce na stu uczestników z całego województwa.(Paweł Mazurkiewicz)

Święto Edukacji

Dnia 10 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas akademii podziwialiśmy umiejętność i występy recytatorskie oddziałów przedszkolnych, klas I-III oraz klas IV-VI przygotowywanych przez swoich wychowawców. Nie zabrakło też tańca zabarwionego smakiem czekoladowej piosenki w wykonaniu uczniów kl. V, których wyćwiczyła pani Justyna Martyszko. Całość pięknie została zebrana i opracowana przez panią Barbarę Majkut oraz panią Elżbietę Kluzę, która przygotowała z uczniami kl. VI humorystyczne scenki z życia szkoły.

Pani Dyrektor również podziękowała wszystkim nauczycielom za ich pracę i trud włożony w wychowanie młodzieży. Kilku nauczycieli otrzymało nagrodę Dyrektora Szkoły za szczególne osiągnięcia dydaktyczne. W czasie akademii wystąpiła również pani Danuta Pięciak - przewodnicząca Rady Rodziców. W dowód wdzięczności złożyła kwiaty na ręce Pani Dyrektor oraz zaprosiła pracowników szkoły na słodki poczęstunek.
(Elżbieta Wnęk)

Święto patrona szkoły

W dniu 18 września br. nasza szkoła uczciła swojego Patrona św. Stanisława Kostkę podczas Mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem ks. Jana Szczepaniaka i pani Elżbiety Wnęk przygotowali program słowno - muzyczny, który przybliżył wszystkim uczestnikom uroczystości postać św. Stanisława Kostki. (Elżbieta Wnęk)

Nowy Rok Szkolny